Bir Sayfa Seçin

 


Doğal/ ekolojik binanın önemli bir parçası olan sıva, hem teorik bir temele sahip olmayı hem de çok ince ve usta bir işçilik gerektirir.

Bu bir haftalık atölye çalışmasında, tadelakt suya dayanıklı kireç sıvaları, toprak/ saman kaba sıva katlarını, renkli final ince sıvaları, kil boyaları, sgrafito tekniğini, taban son kaplamaları vs. dahil olmak üzere birçok tekniği keşfedeceğiz.

Tıpkı geçen sene olduğu gibi bu yıl da İstanbul yakınlarındaki Gündönümü Süt Çiftliği bizi 2016’da başlayan Tezekevleri doğal bina projesinin bir parçası olarak misafir ediyor. Atölyemiz boyunca, daha önceden çiftlikte inşa ettiğimiz saman, toprak ve ahşap gibi doğal malzemelerden yapılmış gerçek evler üzerinde çalışacağız. 

Atölye içeriği

“Ekolojik binalarda sıva” üzerine yoğunlaşmış bir eğitim olarak bu atölye, hem pratik hem de teorik bilgileri içermektedir. Tipik bir gün, sabah ve öğleden sonra olmak üzere 6 saat boyunca sahada pratik çalışmayı ve öğleden sonra gerçekleşen 1-2 saatlik teorik sunumları kapsar. Atölyede ele alınan başlıca teknikler şunlardır:

  • Toprak testi
  • İç cephe toprak sıvası
  • Tadelakt su geçirmez kireç sıva
  • Toprak sıva için doğal dengeleyiciler
  • Dış cephe katı toprak/ saman kalın sıva
  • Kil boyaları
  • Dekoratif teknikler (sgraffito gibi)

Katılımcılar, 3-4 kişilik gruplara bölünecek ve her grup belli bir tekniğin üzerinde yarım gün boyunca çalışacaktır. Bu şekilde, belirlenen konuları, her bir katılımcı kendi ritmi ve hızıyla deneyimleme şansına sahip olacaktır.

Sunumlar

Pratik çalışma ve şantiye boyunca verilen bilgilerin yanında, sıvalarla ilgili konular ve genel olarak aşağıdaki temalar gibi doğal yapılar hakkında sunumlar yapılacaktır:

 

 • Toprak nedir?
 • Kil bir bağlayıcı olarak nasıl çalışır?
 • Toprağı nasıl test edeceğim?
 • Hangi amaç için hangi tip toprağı tercih etmeli?
 • Toprak sıvaları
 • Kireç sıvaları
 • Biyo-iklimsel tasarım
 • Doğal yapı teknikleri
 • Geleneksel bina örnekleri

Ekibimiz

Şu anda Girit’te yaşayan Claire Oiry, Fransa’da hem konvansiyonel hem de toprak yapıların mimarisi üzerine çalıştı, Yunanistan’da geleneksel bina koruma projeleri geliştirdi ve 2016 yılında kurduğu Spiti Spitaki grubuyla birlikte geleneksel yapılar üzerine çok sayıda seminerler düzenledi. Şu anda profesyonel bir sıva ustası ve eğitimcisi olarak çalışmaktadır ve pişmemiş toprağın bir yapı malzemesi olarak yaygınlaşmasını destekleyen Giritli dernek Piliko’nun aktif bir üyesidir.

Xavier Allard, kendi kendini yetiştirmiş, Türkiye’de ikamet eden bir doğal yapı ustası ve eğitimcisidir.  2013’ten beri, Türkiye’nin farklı yerlerinde, toprak çuval (earth bag), saman balyası, şerbetli saman tekniği ve kerpiç binalar gibi doğal mimari projeleri üzerinde çalışmıştır. Matthieu Pedergnana ile birlikte ekolojik binalar üzerine çok sayıda atölyeler düzenlemiş, eğitimciliğini yapmıştır. Xavier, 2016 ve 2017 yıllarında Tezek Evleri projesinde beş ay boyunca çalışmıştır.

Gündönümü Süt Çiftliği’nin ev sahipleri Aysun ve Mehmet Sökmen bizi çiftliklerinde misafir edecekler. “8bin100” adlı yeni projeleri ile sağlıklı bir çevrenin geliştirilmesi için bütünleyici aktiviteleri bir araya getiren bir grup insanın beraber yaşadığı bir ortam amaçlamaktadırlar. Yapılacak atölye, böyle bir projenin gerçekleştirilebileceği ve motivasyonu yüksek bir topluluğun çevrelerinde pozitif bir değişime sebep olabileceklerini göstermeye yardımcı olacaktır.

Konaklama

Çadır

Başvuru formunda çadır seçeneğini seçen katılımcılar kendi çadırlarını getirip, çiftlikte çadır için ayrılmış alanda kalabilirler. Çadırlar, katılımcılar tarafından getirilir; çiftlik tarafından temin edilmez.

Otel:

Otelde kalmayı tercih edebilirsiniz, konaklama ücreti atölye fiyatına dahil değildir. Çiftlikten arabayla 15 dakika uzaklıkta, Çerkezköy’de bulunan şu otelleri tavsiye edebiliriz:

1-) Golden Palas Otel – Telefon; 0282 726 4777
G.O.Paşa Mah.Atatürk Cad.No:121 (Kipa Karşısı) Çerkezköy
goldenpalascerkezkoy.com
2-Gabralı Otel –  Telefon; 0286 726 3270
Atatürk Cad.No:45 Çerkezköy
www.gabralihotel.com
3-Güneşler Otel – Telefon; 0282 726 9191
Atatürk Cad. Topçular Sok.No=3 Çerkezköy
guneslerotel.com

4-Paşha Otel – Telefon;0282 725 2100
Fevzipaşa Mah.Güveniş cad. B/S/H Yolu No:80 Çerkezköy
cerkezkoyhotelpasha.com
5-City Otel – Telefon; 0282 728 8300
Atatürk Cad.No;97 Çerkezköy
www.cityhotel.com.tr

Gündönümü Çiftliği’nin Şartları:


Yemek

Kahvaltı, öğle ve akşam yemekleri Gündönümü Çiftliği tarafından sağlanır. Ayrıca aralarda, çay, kahve ve atıştırmalıklar sunulacaktır. Yemekle alakalı bir alerjiniz varsa, lütfen bunu başvuru formunda belirtin.


Tuvaletler ve duşlar

Kamp alanında birçok kuru tuvalet ve duş alanları bulunacaktır.


Çocuklar

İş güvenliği nedeniyle malesef bu yıl çocukları ve 18 yaşından küçük genç katılımcıları kabul edemiyoruz. 


İnternet

Malesef çiftlikte internet ortak kullanıma açık değildir.


Önemli:

Ineklerin ve Gundonumu Çiftliği çalışma ekibinin güvenliği ve refahı için, çiftlikte sınırlı alanlar bulunmaktadır. İlk gün gerçekleştirilecek çiftlik turunun ardından, çiftliğin belli bolgelerinde girişe izin verilmemektedir. Bu konuda ilk gun bilgilendirileceksiniz.

Ne getirilmeli?

Çalışma alanında, kirlenebilecek kıyafetlere, çalışma için uygun ayakkabılara (sandalet uygun değildir), çalışma eldivenlerine, bir şapka ve güneş kremine, bir deftere, termosa/su şişesine, toksik olmayan bir sabuna/şampuana ve yüksek bir moda ihtiyacınız vardır.

Fiyat: 250 euros / 975 TL
Kişi Sayısı: 15

 

Başvuru Formu

 

Atölyeye dahil olanlar:

– 7 gün pratik ve teorik eğitim

– Tüm öğünler (kahvaltı, öğle yemeği, akşam yemeği), 27 Ağustos öğlen yemeğinden 3 eylül öğlen yemeğine kadar

– Tuvaletler (kuru) ve kamp yapanlar için duşlar

 

Atölyeye dahil olmayanlar:

– Otel rezervasyonları

– Otelden çiftliğe ulaşım

– Kamp ekipmanları

Pin It on Pinterest

Share This